LASTİK SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Lastik seçimi, güvenlikten performansa, sürüş kalitesinden yakıt tasarrufuna kadar birçok alanda etkilidir. Lastik seçimi yaparken dikkat edeceğiniz unsurlar sizi daha iyiye götürmeye yardımcı olur.

 

Lastik Ebadı

Lastik ebadınız, aracınızın fabrika çıkışında üzerinde bulunan lastik ölçüleridir. Mevcut lastiğinizin üzerinde yer alan bilgiler, doğru lastiği seçmenizde sizin için en önemli kılavuzdur. Lastik ebadınızı değiştirmeyi de tercih edebilirsiniz. Standardınızdan geniş lastikler yol tutuşu arttırdığı için direksiyon hakimiyetine katkı sağlar. İnce lastikler ise görüntü açısından daha fazla tercih edilmesinin yanı sıra frenleme, motor performansı ve yakıt tüketimi açısından katkı sağlar. Ancak güvenli sürüş için orijinal dış çapa en yakın ebatta lastik kullanılmalı, yapılacak ebat değişiklikleri için bir uzmandan destek alınmalıdır.

 

Kullanım Türü

Aracınızı ağır yükler taşımak için kullanıyorsanız, doğru yük sınıfına ait lastik seçilmelidir. Bu değer, aracınızın fabrika çıkışında lastiğin hız indeksine göre belirlenmiştir. Şehir içi kullanımda da trafik sorunu göz önüne alındığında lastik seçimi çok önemlidir. Frenleme mesafesi düşük, uzun ömürlü, yuvarlanma direnci düşük lastikler şehir içi kullanımda güvenlik ve performas açısından belirleyici rol oynar. Uzun yol kullanımı fazla olan araçlar için de yine frenleme mesafesi, yol tutuşu, konfor ve denge faktörü lastik seçiminde önemlidir. Sürüş tarzınız ve performans beklentiniz de lastik seçiminde değerlendirilmesi gereken bir unsurdur.

 

İklim Koşulları

Güvenli sürüş için lastiklerinizin, yaşadığınız bölgenin iklim şartlarına uygun olması; yağmur, şideetli rüzgar, kar, buz gibi zorlu hava şartlarına karşı uygun performans sergilemesi gerekmektedir. Yaşadığınız bölgede hava sıcaklıkları 7+ derecede seyrediyorsa ve karlı hava koşullarında araç kullanmıyorsanız, yaz lastiklerini tercih edebilirsiniz. Ancak hava koşullarının sert olduğu ve eksi değerlere düştüğü bölgelerde kaliteli kış lastikleri daha uygun bir seçimdir. İklim koşullarına uygun lastik seçimi güvenliğiniz kadar performans için de önemlidir.

 

Üretim Tarihi
Lastik seçiminde, üretim tarihini kontrol etmek genellikle ihmal edilen bir unsurdur. Üretim tarihi eski olan lastikleri tercih etmeyin ve kullandığınız lastikleri 5 yıldan sonra her sene kontrol etmeyi unutmayın.

 

Maliyet Unsuru

Performans, güvenlik, yakıt tasarrufu ve uzun ömürlü lastik seçimi yüksek maliyetli gibi görünse de uzun vadede düşünülüp kullanım koşulları değerlendirildiğinde kazançlı olmanızı sağlar.

 

UZUN YOLA ÇIKMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Uzun yolda araç kullanmak şehir içine göre daha keyiflidir ama uzun yol seyahatlerinin de zorlukları vardır. Yola çıkmadan önce ve seyir halindeylen dikkat edilecek birkaç küçük ayrıntı yolculuğunuzun performansı ve güvenli sürüş için önemlidir.

 

Uzun yola çıkmadan önce servisinizi ziyaret etmeli ve aracınızı kontrol ettirmeli ve standart km bakımı yaptırmalısınız. Genel bakımın yanı sıra klima ve hava filtrelerinin kontrolü ,performansınız ve güvenliğiniz için gözden geçirilmedir.

 

Lastiklerinizi kontrol ettirmeli ve özellikle kış aylarında dış derinliği 3 milimetrenin altına düşmüş lastikleri tercih etmemelisiniz.

 

Aracınızın cam suyunu, motor ve radyatör sıvısını, fren hidroliği, hidrolik direksiyon yağı, şanzıman yağı ve soğutma suyunu da kontrol etmeyi unutmamalısınız. Araç sıvılarınız ile ilgili kontrolleri yaparken su ve yağ sızıntısı olup olmadığına da bakmayı ihmal etmeyin.

 

Farlarınızın ayarlarını ve aracın elektrik donanımını gözden geçirmeyi unutmayın.

 

Fren bakımı da özellikle soğuk hava şartlarında hayati önemtaşımaktadır.

 

Yola çıkmadan önce gideceğiniz güzergahtaki yolları, olası bakım çalışmalarını ve mola verebileceğiniz yerleri araştırmanız, sizi kötü sürprizlerden korumaya yardımcı olur. Yanınıza bir harita alabilir ya da navigasyon uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

 

Aracınızda yük ya da eşya taşımanız gerekiyorsa, görüş açınızı engellemeyecek ve hareket alanınızı kısıtlamayacak şekilde yerleştirmeniz önemlidir.

 

Uykunuzu almış olmalı ve zinde bir şekilde yola çıkmalı, yolculuk öncesinde ağır yiyeceklerden ve fazla sıvı tüketiminden uzak durmalısınız.

 

Alacağınız küçük önlemler ve dikkat etmeniz gereken araç bakımları ile güvenli bir yolculuk yapabilirsiniz.

 

Uzun yolda araç kullanmak sağlığınız ya da güvenliğiniz için uygun değilse, bacakvar.com’un tüm araçları bulabilmenize olanak sağlayan siteminden dilediğiniz segmente uygun araçları seçebilir, yük ve yolcu taşımacılığı için tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgi için: http://www.whiskytravel.com/iletisim/

YAKIT TASARRUFU SAĞLAMAK İÇİN YAPABİLECEKLERİNİZ

Şehir içinde ve uzun yollarda dikkat edeceğiniz küçük ipuçları yakıt tüketiminde size olumlu geri dönüşler sağlayabilir. Kilometre bazında küçük faydalar sağlayan bu ipuçlarını mümkün olduğunca uyguladığınızda total yakıt performansınıza önemli katkı sağlar. Ekonominizi iyileştiren bu uygulamalar CO2 salınımın da azalmasını sağlayarak çevreyi korur. Her araç sürücüsünün kolaylıkla yapabileceği tasarruf yöntemlerini sizin için sıraladık.

 

Hızınız Önemli

Hızınız arttıkça aracınızın yakıt tüketimi de artar. Yüksek hızda hem performansınız aracınızı daha fazla yakıt tüketmeye zorlar hem de daha fazla rüzgar direnci ile karşılaşırsınız. 90 km/s’ten sonra her 1 km/s için tüketiminiz %1 oranında artar.

 

Aracı Devrinde Kullanmak

Aracınızı uzun süre devrinden düşük viteste kullanmak yakıt tüketimine olumsuz etki eder. Her araç en verimli çalıştığı devir aralığı ve motorunun maksimum devir sayısına göre kullanılmalıdır. Güvenli olduğu sürece yüksek vitese geçmekten çekinmeyin. Maksimum tork devir aralığında kalacak şekilde vites değiştirdiğinizde yakıt tüketiminizi önemli ölçüde azaltmış olursunuz.

 

Hız Sabitleyici – Cruise Control Kullanımı

Düz yollarda hız sabitleyici kullanmak, aracınızı sabit hızda tutacağından yakıt tüketimini optimize eder.

 

Rölanti

Aracınız rölantide çalışırken de yakıt harcar. Bu sebeple beklerken motoru kapatıp harekete geçeceğiniz zaman yeniden çalıştırmak yakıt tüketiminiz için olumludur.

 

Klima Kullanımı

Klima, havanın sıcaklığına göre yakıt tüketimini %3’e kadar arttırabilir. Yaz aylarında düşük hızda seyrederken camları kullanmayı tercih edin. Kışın ise aracın dahili havalandırma sistemini kullanmak yakıt tüketiminizin azalmasına önemli katkı sağlayacaktır.

 

Sürüş Tarzınız Yakıt Tüketiminizi Etkiler

Kararlı ve agresif olmayan sürüş tarzı yakıt tüketiminize olumlu katkı sağlar. Takip mesafesini korumak, akan trafiğin hızına göre araç seyrini kontrol etmek, duruş ve kalkışlarda aracı zorlamadan hareket etmek, ani fren kullanımı yerine motor kompresyonunu değerlendirmek yakıt tüketiminizi %20’ye varan ölçüde azaltır. Agresif olmayan sürüş tarzı aracınızın mekanik aksamını da daha az yıpratarak tamir ve yedek parça masrafınızın da düşmesini sağlar.

 

Cam ve Sunroof Kullanımı

Camı veya sunroof’u açık araçlar aerodinamik çekişe daha fazla zemin hazırlar ve sizi yavaşlatır. Bu da daha fazla yakıt tüketmenize sebep olur. Camları açmak yerine aracınızın dahili havalandırma sisteminden yararlanabilirsiniz.

 

Yükleriniz sizi yavaşlatır

Aracınızın ağırlığı, hareket için gerekli olan enerjinin artmasına neden olur bu da yakıt tüketiminizi arttırır. Her 50 kg ağırlık için yakıt tüketiminiz %1-2 oranında artar. Bu sebeple ihtiyacınız olmayan ağırlıkları taşımamanızda fazda var.

 

Aerodinamik

Aracınızın üzerinde taşıdığınız ekstra bagaj alanı, aerodinamiği bozarak daha fazla enerji harcamaya sebep olur ve %5’e varan yakıt tüketimi anlamına gelir. Aracınıza fazladan takılan süsler, aynalar, modifiye parçaları ve rüzgara karşı direnç oluşturacak aksesuarlar da aerodinamik yapıyı etkileyek yakıt verimliliğini düşürür.

 

Araç Bakımı

Aracınız maksimum verimlilikte çalıştığında yakıt tüketiminiz de minimumda olacaktır. Bu sebeple aracınızın periyodik bakımlarını aksatmamak gerekir. Motor yağı oranı, bujilerin ayarlı ve temiz olması, karbüratör bakımı, hava filtresi temizliği yakıt tasarrufunda %10’a varan verimlilik sağlayabilir.

 

Lastik Hava Basıncı

Lastiklerin havasının az olması yuvarlanma direncine sebep olduğundan yakıt sarfiyatına olumsuz etki eder. Janta gevşek monte edilmiş lastikler, hava basıncının düşmesine sebep olur. Lastiklerinizin hava basıncının düzenli olarak kontrol edilerek doğru basınçta tutulması %5’e kadar tasarruf sağlayabilir. Her yakıt alışınızda lastik basıncınızı gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.

 

Yakıt

Yakıtınızı lisanslı akaryakıt istasyonlarından temin ederek hem aracınızı zararlı kimyasallardan koruyabilir hem de bu kimyasallarım motora vereceği zararı engelleyerek araç bakım maliyetinizi de minimuma indirmiş olursunuz. Yakıt alımlarınızda yakıt kapağınızın tam kapatıldığına emin olun. Yakıt alımlarını ise özellikle yaz aylarında serin saatlerde yapmak, buharlaşma oranını en aza indirmenize olanak sağlar. Havaya karışan CO2 oranı da azalacağından çevreyi korumuş olursunuz.

 

Park

İmkanınız varsa aracınızı kapalı alanlara park etmeyi tercih edin. Soğuk havalarda motorun ısınma süresini azaltırken, sıcak havalarda aracınız direkt güneş ışığına maruz kalmadığından klima kullanımını da minimuma indirmiş olursunuz.

 

Debriyaj ve Fren Pedalları

Seyir halindeyken ayağınızı debriyaj ve fren pedallarının üzerinde bulundurmak fren kavramasının ve debriyaj balatasının zamanından önce aşınmasına sebep olarak yakıt tüketimini arttırır.

 

Bacakvar.com’u Tercih Edin

Yük ya da yolcu taşıması için kullandığınız araçlarınız varsa yakıt tasarrufu yapabilmek için bacakvar.com’u kullanarak dönüş yolunuzu da kâra çevirin. Yük ya da yolcularınız için kullanmak isterseniz sistemden size uygun güzergah ve tarihteki araçları arayın. Ticari hayatınızda sizi bir adım öne çıkaracak uygulama ile ilgili daha fazla bilgi için www.bacakvar.com tıklayınız.

KIŞ TATİLİ İÇİN SEÇEBİLECEĞİNİZ 5 ŞEHİR

Türkiye, dört mevsimin yaşandığı coğrafi yapısı sebebiyle yazları olduğu kadar kışın da turistik mekanları, doğası, karlı dağları ve kayak merkezleri ile turizm olanakları sunuyor. Her dönem farklı güzellikleri yaşatan doğası ve turistik alanlarıyla, kış mevsiminde de bazı şehirler cazibe merkezi haline geliyor.

ERZURUM

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Palandöken Kasım ve Mayıs ayları arasında yerli ve yabancı turist çekmekte. Doğal güzelliği ile insanı büyüleyen Erzurum’un en çok ziyaret edildiği dönemler de kış ayları. Kayak yapmayı sevenlerin gözdesi olan Palandöken, kışın gidilebilecek en iyi tatil yerlerinden biri. Zirvesi 3200 m’yi bulan Palandöken, ülkenin en çok kar yağışı alan bölgelerinden biri. Geniş pisti; kayak, snowboard ve kar motorlarının kullanımına olanak veren yapısıyla ve Uluslararası Üniversiteler Kış Şampiyonası’na ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor.

RİZE
Turistik mekanları ve kaplıcaları ile Rize kış tatili için en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Ayder Yaylası’nda 260 metre derinlikten çıkan kaplıca suları pek çok hastalığın tedavisine iyi gelmektedir. Yılın ortalama beş ayı karla kaplı olan Ayder Yaylası, doğanın keyfini çıkarıp dinlenmek için tercih ediliyor. Rize Sümela Manastırı da tarihi yapısı sebebiyle yaz-kış ziyaretçi akınına uğrayan turistik mekanlardan biri. Çam ormanları ile çevrili manastır, tarihi dokusuyla olduğu kadar doğal güzelliği ile de büyülüyor. Yol üstünde bir çok konaklama yeri bulunan Sümela Manastırı’nı dört mevsim ziyaret edebilirsiniz.

BOLU
Kışın gidilebilecek en iyi tatil rotalarından biri de Bolu. Dere, ırmak ve vadiler arasında yer alan Yedigöller, çevresindeki orman ve çiçeklerle bezeli bitki örtüsü ile özellikle kış başlangıcında sizi doğanın en güzel renkleriyle buluşturuyor. Aralık ve Nisan ayları arasında karla kaplanan doğal güzellik, gezi amacıyla gelenlerin yanı sıra fotoğraf tutkunları için de muhteşem bir manzara sunuyor. Abant ise çam ormanları ile kaplı. Göl etrafındaki 7 kilometrelik yolda fayton turları yapılıp bisiklete binmek mümkün. Konaklama için kaliteli tesislerin bulunduğu Abant’a yolunuz düştüğünde doğa yürüşleri yapmayı unutmayın.

BURSA
2250 metre yükseklikte yer alan zirvesi ile Uludağ, kayak sevenler için büyükşehirlere yakın bir kaçış noktası. Türkiye’nin en iyi kayak pistlerinden birine sahip Uludağ’da Aralık ve Mart ayları arası kış sporları yapılıyor. Birçok tesis ve otelin bulunduğu Uludağ’da kamuya ait misafirhanelerde de konaklamak mümkün. Panaromik manzarasıyla izleyenleri kendine hayran bırakan, Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı Uludağ, kayak severler ve doğa tutkunları tarafından en çok tercih edilen kış tatili bölgelerinden biri.

TRABZON
Kış tatilinizde doğa yürüyüşleri yapıp fotoğraf çekmekten keyif alıyorsanız, Uzungöl aradığınız yer olabilir. Özellikle kış mevsiminde, Kasım ve Nisan ayları arası karla kaplanan ormanlar, manzarasıyla sizi büyüleyebilir. Oteller, bungalow evler, pansiyonlar bölgede konaklamanıza olanak sağlıyor. Treking, kuş gözlemi ve botanik turların yanı sıra, rüzgarın şiddetli olmadığı zamanlarda yamaç paraşütü de yapılabiliyor. Trabzon ile Gümüşhane arasında bulunan Zigana da bölgenin önemli turizm merkezlerinden. Yılın beş ayı karla kaplı ormanlar muhteşem bir panaromik manzaraya sahip. Çok sayıda kendin pişir, kendin ye tesis bulunuyor. Zigana Kayak Merkezi Ocak sonu ile Mart arasında kayak severler açısından tercih ediliyor.

Kısa süreli ya da günübirlik ziyaret edebileceğiniz Ağva, Polonezköy, Kartepe, Şile, Sapanca gibi yerler de şehir hayatından uzaklaşıp doğa ile vakit geçirebileceğiniz turistik bölgelerden. Kahvaltı tesisleri, yürüyüş alanları ile uzun tatillere vakit ayıramayanlar için oldukça uygun.

GECE YOLCULUKLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Gece araç kullanımı, gündüze nazaran daha fazla dikkat gerektirmektedir. Aydınlık havada görülebilecek birçok detay, havanın kararmasıyla gözden kaçabilir, görme mesafesinde ve algıda kayıplar yaşanabilir.

Gece araç kullanımında dikkat edilecek küçük detaylar, hayat kurtaracak öneme sahiptir.

Yorgun ve uykusuz araç kullanmamak, gündüz olduğu gibi, gece yolculuklarında da dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Görüş kabiliyetinin ve algının azaldığı gece yolculuklarında, birkaç saniyelik bir dikkat dağınıklığı ölümlü ya da yaralanmalı kazalara sebep olabilir.

Uzun bir gece yolculuğu yapıyorsanız, sık sık mola vermek; yorgunluğunuzu azaltmak ve gözlerinizi dinlendirmek için önemlidir. Varış noktasına daha erken ulaşmak cazip gelebilir ancak güvenli bir yolculuktan daha önemli değildir. Alternatif olarak, gece yolculuklarınıza yedek şoför ile çıkmayı da tercih edebilirsiniz.

Görüş mesafesinin azalmasına bağlı olarak, karşılaşabileceğiniz tehlikelere doğru reaksiyon verebilecek hızda seyretmeniz de güvenli sürüş açısından önemlidir. Bu esnada, önünüzdeki araçla takip mesafenizi, gündüz yolculuklarına oranla arttırmanız, sizi kötü sürprizlerden korumaya yardımcı olur.

Gündüz yolculuklarında olduğu gibi, trafik kurallarına uymak da önemli. Yolculuklarınızda telefonla konuşmak dikkat dağıtabilir. Yüksek sesle müzik dinlemek ise dışarıdaki sesleri algılamanızda olumsuz rol oynar ve konsantrasyon kaybına sebep olur.

Cam ve aynalarınızın temizliği de görüş alanınız ve güvenli sürüş için dikkat edilmesi gerekenlerden. Cam ve aynalarınızda puslu ya da kirli bir görünüm, görüş niteliğinizi bozarken, dikkatinizi de dağıtabilir.

Havanın kararmaya başlamasından itibaren farlarınızı kullanmaya başlamalısınız. Far kullanımı yolunuzu aydınlatırken, diğer araçlar tarafından farkedilmenize de yardımcı olur. Sisli ve yoğun yağışlı bir havada araç kullanıyorsanız sis farlarını da kullanmalısınız. Trafiğin sakin olduğu yollarda daha fazla alanı aydınlatmak için uzun farları, karşıdan gelen araçların görüş alanına zarar vermemek için ise trafikli yollarda kısa farları kullanmayı tercih etmelisiniz.

Yola çıkmadan önce de aracınızın bakımlarını yaptırmayı, motor yağı ve lastik basınçlarını kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Gece yolculuklarında dikkat edeceğiniz küçük detaylar sizin hayatınız ve diğer yolcuların güvenlikleri için önem teşkil eder.

rusya-turist-vizesi-moskova-turistik-vize-1396x698

VİZESİZ SEYAHAT EDİLEBİLECEK 5 ÜLKE

Tatil yapmak, yeni yerler görmek, farklı kültürler tanımak çok keyifli ama yurt dışı seyahatler öncesi vize alma sorunu ve birçok bürokratik süreçle uğraşma zorunluluğu yorucu olduğu kadar masraflı.

Tatil planlarınızı yapmadan önce vize almadna gidebileceğiniz ülkere göz atmakta fayda var. Türkiye’den vize istemeyen ya da sınır kapısından günlük vize alarak girebileceğiniz 80’den fazla ülke bulunuyor. Vizesiz gidilebilen ülkeler her yıl değişebiliyor. Bazı ülkeler vize istemeye başlarken bazıları vize konusunda iyileştirmeler yapabiliyor. Vizesiz seyahat edebileceğiniz 10 ülkeyi sizler için seçtik.

SIRBİSTAN

Balkanların en güzel ülkelerinden biri olan Sırbistan tarihi güzellikleri ve modern şehir yapısıyla vizesiz seyahat etmenin keyfini çıkaracağınız onlarca ülkeden biri. Nefis doğası, renkli gece hayatı ve mimari yapısıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Belgrad Kalesi, Nicola Tesla Müzesi, Knez Mihailova Caddesi, Stari Grad görülecek yerler arasında. Başkent Belgrad’a gidiyorsanız Tuna Nehri’nde tekne turu yapılabilir.

MAKEDONYA

Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında yer alan Makedonya, yakın ve ekonomik bir destinasyon. Ohrid ve Üsküp, Makedonya’nın en önemli şehirleri. Üsküp’te Büyük İskender Heykeli, Rahibe Teressa Evi, hanlar ve bit pazarları görülmesi gereken yerlerden. Şehirde gezerken Osmanlı izlerini de gözlemlemek mümkün.

TAYLAND

Uzak Doğu’nun Türkiye’ye en yakın bölgelerinden olan Tayland, düşük bir bütçe ile keyifli vakit geçirmenize olacak sağlıyor. Doğa harikası plajları ile Phuket, en çok görülen yerlerinden biri. İsmi “Melekler Şehri” anlamına gelen başkent Bangkok da görülmeye değer.

TUNUS

Kuzey Afrika’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri de Tunus. Sahra Çölü’nün içine kadar uzanan coğrafyada safari turları, bölgede en çok tercih edilen turistik aktivitelerden. Gece hayatı ve casinoları ile ünlü Tunus ayrıca zengin bir mutfağa da sahip.

RUSYA

Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında en çok tercihlenlerden biri de Rusya. Moskova, St. Petersburggibi önemli şehirleri bulunan Rusya tarihi dokusu, mimarisi ile kendine hayran bırakan binaları, anıtları ve geniş sokaklarıyla en çok turist çeken ülkelerden biri. Unesco Dünya Mirası listesinde 25’e yakın noktası bulunan Rusya, görülmesi gereken yerler arasında üst sıralarda. Haziran aylarında, havanın kararmadığı “Beyaz Geceler” en çok turist çektiği dönem.