KIŞ TATİLİ İÇİN SEÇEBİLECEĞİNİZ 5 ŞEHİR

Türkiye, dört mevsimin yaşandığı coğrafi yapısı sebebiyle yazları olduğu kadar kışın da turistik mekanları, doğası, karlı dağları ve kayak merkezleri ile turizm olanakları sunuyor. Her dönem farklı güzellikleri yaşatan doğası ve turistik alanlarıyla, kış mevsiminde de bazı şehirler cazibe merkezi haline geliyor.

ERZURUM

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Palandöken Kasım ve Mayıs ayları arasında yerli ve yabancı turist çekmekte. Doğal güzelliği ile insanı büyüleyen Erzurum’un en çok ziyaret edildiği dönemler de kış ayları. Kayak yapmayı sevenlerin gözdesi olan Palandöken, kışın gidilebilecek en iyi tatil yerlerinden biri. Zirvesi 3200 m’yi bulan Palandöken, ülkenin en çok kar yağışı alan bölgelerinden biri. Geniş pisti; kayak, snowboard ve kar motorlarının kullanımına olanak veren yapısıyla ve Uluslararası Üniversiteler Kış Şampiyonası’na ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor.

RİZE
Turistik mekanları ve kaplıcaları ile Rize kış tatili için en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Ayder Yaylası’nda 260 metre derinlikten çıkan kaplıca suları pek çok hastalığın tedavisine iyi gelmektedir. Yılın ortalama beş ayı karla kaplı olan Ayder Yaylası, doğanın keyfini çıkarıp dinlenmek için tercih ediliyor. Rize Sümela Manastırı da tarihi yapısı sebebiyle yaz-kış ziyaretçi akınına uğrayan turistik mekanlardan biri. Çam ormanları ile çevrili manastır, tarihi dokusuyla olduğu kadar doğal güzelliği ile de büyülüyor. Yol üstünde bir çok konaklama yeri bulunan Sümela Manastırı’nı dört mevsim ziyaret edebilirsiniz.

BOLU
Kışın gidilebilecek en iyi tatil rotalarından biri de Bolu. Dere, ırmak ve vadiler arasında yer alan Yedigöller, çevresindeki orman ve çiçeklerle bezeli bitki örtüsü ile özellikle kış başlangıcında sizi doğanın en güzel renkleriyle buluşturuyor. Aralık ve Nisan ayları arasında karla kaplanan doğal güzellik, gezi amacıyla gelenlerin yanı sıra fotoğraf tutkunları için de muhteşem bir manzara sunuyor. Abant ise çam ormanları ile kaplı. Göl etrafındaki 7 kilometrelik yolda fayton turları yapılıp bisiklete binmek mümkün. Konaklama için kaliteli tesislerin bulunduğu Abant’a yolunuz düştüğünde doğa yürüşleri yapmayı unutmayın.

BURSA
2250 metre yükseklikte yer alan zirvesi ile Uludağ, kayak sevenler için büyükşehirlere yakın bir kaçış noktası. Türkiye’nin en iyi kayak pistlerinden birine sahip Uludağ’da Aralık ve Mart ayları arası kış sporları yapılıyor. Birçok tesis ve otelin bulunduğu Uludağ’da kamuya ait misafirhanelerde de konaklamak mümkün. Panaromik manzarasıyla izleyenleri kendine hayran bırakan, Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı Uludağ, kayak severler ve doğa tutkunları tarafından en çok tercih edilen kış tatili bölgelerinden biri.

TRABZON
Kış tatilinizde doğa yürüyüşleri yapıp fotoğraf çekmekten keyif alıyorsanız, Uzungöl aradığınız yer olabilir. Özellikle kış mevsiminde, Kasım ve Nisan ayları arası karla kaplanan ormanlar, manzarasıyla sizi büyüleyebilir. Oteller, bungalow evler, pansiyonlar bölgede konaklamanıza olanak sağlıyor. Treking, kuş gözlemi ve botanik turların yanı sıra, rüzgarın şiddetli olmadığı zamanlarda yamaç paraşütü de yapılabiliyor. Trabzon ile Gümüşhane arasında bulunan Zigana da bölgenin önemli turizm merkezlerinden. Yılın beş ayı karla kaplı ormanlar muhteşem bir panaromik manzaraya sahip. Çok sayıda kendin pişir, kendin ye tesis bulunuyor. Zigana Kayak Merkezi Ocak sonu ile Mart arasında kayak severler açısından tercih ediliyor.

Kısa süreli ya da günübirlik ziyaret edebileceğiniz Ağva, Polonezköy, Kartepe, Şile, Sapanca gibi yerler de şehir hayatından uzaklaşıp doğa ile vakit geçirebileceğiniz turistik bölgelerden. Kahvaltı tesisleri, yürüyüş alanları ile uzun tatillere vakit ayıramayanlar için oldukça uygun.