LASTİK SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Lastik seçimi, güvenlikten performansa, sürüş kalitesinden yakıt tasarrufuna kadar birçok alanda etkilidir. Lastik seçimi yaparken dikkat edeceğiniz unsurlar sizi daha iyiye götürmeye yardımcı olur.

 

Lastik Ebadı

Lastik ebadınız, aracınızın fabrika çıkışında üzerinde bulunan lastik ölçüleridir. Mevcut lastiğinizin üzerinde yer alan bilgiler, doğru lastiği seçmenizde sizin için en önemli kılavuzdur. Lastik ebadınızı değiştirmeyi de tercih edebilirsiniz. Standardınızdan geniş lastikler yol tutuşu arttırdığı için direksiyon hakimiyetine katkı sağlar. İnce lastikler ise görüntü açısından daha fazla tercih edilmesinin yanı sıra frenleme, motor performansı ve yakıt tüketimi açısından katkı sağlar. Ancak güvenli sürüş için orijinal dış çapa en yakın ebatta lastik kullanılmalı, yapılacak ebat değişiklikleri için bir uzmandan destek alınmalıdır.

 

Kullanım Türü

Aracınızı ağır yükler taşımak için kullanıyorsanız, doğru yük sınıfına ait lastik seçilmelidir. Bu değer, aracınızın fabrika çıkışında lastiğin hız indeksine göre belirlenmiştir. Şehir içi kullanımda da trafik sorunu göz önüne alındığında lastik seçimi çok önemlidir. Frenleme mesafesi düşük, uzun ömürlü, yuvarlanma direnci düşük lastikler şehir içi kullanımda güvenlik ve performas açısından belirleyici rol oynar. Uzun yol kullanımı fazla olan araçlar için de yine frenleme mesafesi, yol tutuşu, konfor ve denge faktörü lastik seçiminde önemlidir. Sürüş tarzınız ve performans beklentiniz de lastik seçiminde değerlendirilmesi gereken bir unsurdur.

 

İklim Koşulları

Güvenli sürüş için lastiklerinizin, yaşadığınız bölgenin iklim şartlarına uygun olması; yağmur, şideetli rüzgar, kar, buz gibi zorlu hava şartlarına karşı uygun performans sergilemesi gerekmektedir. Yaşadığınız bölgede hava sıcaklıkları 7+ derecede seyrediyorsa ve karlı hava koşullarında araç kullanmıyorsanız, yaz lastiklerini tercih edebilirsiniz. Ancak hava koşullarının sert olduğu ve eksi değerlere düştüğü bölgelerde kaliteli kış lastikleri daha uygun bir seçimdir. İklim koşullarına uygun lastik seçimi güvenliğiniz kadar performans için de önemlidir.

 

Üretim Tarihi
Lastik seçiminde, üretim tarihini kontrol etmek genellikle ihmal edilen bir unsurdur. Üretim tarihi eski olan lastikleri tercih etmeyin ve kullandığınız lastikleri 5 yıldan sonra her sene kontrol etmeyi unutmayın.

 

Maliyet Unsuru

Performans, güvenlik, yakıt tasarrufu ve uzun ömürlü lastik seçimi yüksek maliyetli gibi görünse de uzun vadede düşünülüp kullanım koşulları değerlendirildiğinde kazançlı olmanızı sağlar.