rusya-turist-vizesi-moskova-turistik-vize-1396x698

VİZESİZ SEYAHAT EDİLEBİLECEK 5 ÜLKE

Tatil yapmak, yeni yerler görmek, farklı kültürler tanımak çok keyifli ama yurt dışı seyahatler öncesi vize alma sorunu ve birçok bürokratik süreçle uğraşma zorunluluğu yorucu olduğu kadar masraflı.

Tatil planlarınızı yapmadan önce vize almadna gidebileceğiniz ülkere göz atmakta fayda var. Türkiye’den vize istemeyen ya da sınır kapısından günlük vize alarak girebileceğiniz 80’den fazla ülke bulunuyor. Vizesiz gidilebilen ülkeler her yıl değişebiliyor. Bazı ülkeler vize istemeye başlarken bazıları vize konusunda iyileştirmeler yapabiliyor. Vizesiz seyahat edebileceğiniz 10 ülkeyi sizler için seçtik.

SIRBİSTAN

Balkanların en güzel ülkelerinden biri olan Sırbistan tarihi güzellikleri ve modern şehir yapısıyla vizesiz seyahat etmenin keyfini çıkaracağınız onlarca ülkeden biri. Nefis doğası, renkli gece hayatı ve mimari yapısıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Belgrad Kalesi, Nicola Tesla Müzesi, Knez Mihailova Caddesi, Stari Grad görülecek yerler arasında. Başkent Belgrad’a gidiyorsanız Tuna Nehri’nde tekne turu yapılabilir.

MAKEDONYA

Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında yer alan Makedonya, yakın ve ekonomik bir destinasyon. Ohrid ve Üsküp, Makedonya’nın en önemli şehirleri. Üsküp’te Büyük İskender Heykeli, Rahibe Teressa Evi, hanlar ve bit pazarları görülmesi gereken yerlerden. Şehirde gezerken Osmanlı izlerini de gözlemlemek mümkün.

TAYLAND

Uzak Doğu’nun Türkiye’ye en yakın bölgelerinden olan Tayland, düşük bir bütçe ile keyifli vakit geçirmenize olacak sağlıyor. Doğa harikası plajları ile Phuket, en çok görülen yerlerinden biri. İsmi “Melekler Şehri” anlamına gelen başkent Bangkok da görülmeye değer.

TUNUS

Kuzey Afrika’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri de Tunus. Sahra Çölü’nün içine kadar uzanan coğrafyada safari turları, bölgede en çok tercih edilen turistik aktivitelerden. Gece hayatı ve casinoları ile ünlü Tunus ayrıca zengin bir mutfağa da sahip.

RUSYA

Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında en çok tercihlenlerden biri de Rusya. Moskova, St. Petersburggibi önemli şehirleri bulunan Rusya tarihi dokusu, mimarisi ile kendine hayran bırakan binaları, anıtları ve geniş sokaklarıyla en çok turist çeken ülkelerden biri. Unesco Dünya Mirası listesinde 25’e yakın noktası bulunan Rusya, görülmesi gereken yerler arasında üst sıralarda. Haziran aylarında, havanın kararmadığı “Beyaz Geceler” en çok turist çektiği dönem.