YAKIT TASARRUFU SAĞLAMAK İÇİN YAPABİLECEKLERİNİZ

Şehir içinde ve uzun yollarda dikkat edeceğiniz küçük ipuçları yakıt tüketiminde size olumlu geri dönüşler sağlayabilir. Kilometre bazında küçük faydalar sağlayan bu ipuçlarını mümkün olduğunca uyguladığınızda total yakıt performansınıza önemli katkı sağlar. Ekonominizi iyileştiren bu uygulamalar CO2 salınımın da azalmasını sağlayarak çevreyi korur. Her araç sürücüsünün kolaylıkla yapabileceği tasarruf yöntemlerini sizin için sıraladık.

 

Hızınız Önemli

Hızınız arttıkça aracınızın yakıt tüketimi de artar. Yüksek hızda hem performansınız aracınızı daha fazla yakıt tüketmeye zorlar hem de daha fazla rüzgar direnci ile karşılaşırsınız. 90 km/s’ten sonra her 1 km/s için tüketiminiz %1 oranında artar.

 

Aracı Devrinde Kullanmak

Aracınızı uzun süre devrinden düşük viteste kullanmak yakıt tüketimine olumsuz etki eder. Her araç en verimli çalıştığı devir aralığı ve motorunun maksimum devir sayısına göre kullanılmalıdır. Güvenli olduğu sürece yüksek vitese geçmekten çekinmeyin. Maksimum tork devir aralığında kalacak şekilde vites değiştirdiğinizde yakıt tüketiminizi önemli ölçüde azaltmış olursunuz.

 

Hız Sabitleyici – Cruise Control Kullanımı

Düz yollarda hız sabitleyici kullanmak, aracınızı sabit hızda tutacağından yakıt tüketimini optimize eder.

 

Rölanti

Aracınız rölantide çalışırken de yakıt harcar. Bu sebeple beklerken motoru kapatıp harekete geçeceğiniz zaman yeniden çalıştırmak yakıt tüketiminiz için olumludur.

 

Klima Kullanımı

Klima, havanın sıcaklığına göre yakıt tüketimini %3’e kadar arttırabilir. Yaz aylarında düşük hızda seyrederken camları kullanmayı tercih edin. Kışın ise aracın dahili havalandırma sistemini kullanmak yakıt tüketiminizin azalmasına önemli katkı sağlayacaktır.

 

Sürüş Tarzınız Yakıt Tüketiminizi Etkiler

Kararlı ve agresif olmayan sürüş tarzı yakıt tüketiminize olumlu katkı sağlar. Takip mesafesini korumak, akan trafiğin hızına göre araç seyrini kontrol etmek, duruş ve kalkışlarda aracı zorlamadan hareket etmek, ani fren kullanımı yerine motor kompresyonunu değerlendirmek yakıt tüketiminizi %20’ye varan ölçüde azaltır. Agresif olmayan sürüş tarzı aracınızın mekanik aksamını da daha az yıpratarak tamir ve yedek parça masrafınızın da düşmesini sağlar.

 

Cam ve Sunroof Kullanımı

Camı veya sunroof’u açık araçlar aerodinamik çekişe daha fazla zemin hazırlar ve sizi yavaşlatır. Bu da daha fazla yakıt tüketmenize sebep olur. Camları açmak yerine aracınızın dahili havalandırma sisteminden yararlanabilirsiniz.

 

Yükleriniz sizi yavaşlatır

Aracınızın ağırlığı, hareket için gerekli olan enerjinin artmasına neden olur bu da yakıt tüketiminizi arttırır. Her 50 kg ağırlık için yakıt tüketiminiz %1-2 oranında artar. Bu sebeple ihtiyacınız olmayan ağırlıkları taşımamanızda fazda var.

 

Aerodinamik

Aracınızın üzerinde taşıdığınız ekstra bagaj alanı, aerodinamiği bozarak daha fazla enerji harcamaya sebep olur ve %5’e varan yakıt tüketimi anlamına gelir. Aracınıza fazladan takılan süsler, aynalar, modifiye parçaları ve rüzgara karşı direnç oluşturacak aksesuarlar da aerodinamik yapıyı etkileyek yakıt verimliliğini düşürür.

 

Araç Bakımı

Aracınız maksimum verimlilikte çalıştığında yakıt tüketiminiz de minimumda olacaktır. Bu sebeple aracınızın periyodik bakımlarını aksatmamak gerekir. Motor yağı oranı, bujilerin ayarlı ve temiz olması, karbüratör bakımı, hava filtresi temizliği yakıt tasarrufunda %10’a varan verimlilik sağlayabilir.

 

Lastik Hava Basıncı

Lastiklerin havasının az olması yuvarlanma direncine sebep olduğundan yakıt sarfiyatına olumsuz etki eder. Janta gevşek monte edilmiş lastikler, hava basıncının düşmesine sebep olur. Lastiklerinizin hava basıncının düzenli olarak kontrol edilerek doğru basınçta tutulması %5’e kadar tasarruf sağlayabilir. Her yakıt alışınızda lastik basıncınızı gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.

 

Yakıt

Yakıtınızı lisanslı akaryakıt istasyonlarından temin ederek hem aracınızı zararlı kimyasallardan koruyabilir hem de bu kimyasallarım motora vereceği zararı engelleyerek araç bakım maliyetinizi de minimuma indirmiş olursunuz. Yakıt alımlarınızda yakıt kapağınızın tam kapatıldığına emin olun. Yakıt alımlarını ise özellikle yaz aylarında serin saatlerde yapmak, buharlaşma oranını en aza indirmenize olanak sağlar. Havaya karışan CO2 oranı da azalacağından çevreyi korumuş olursunuz.

 

Park

İmkanınız varsa aracınızı kapalı alanlara park etmeyi tercih edin. Soğuk havalarda motorun ısınma süresini azaltırken, sıcak havalarda aracınız direkt güneş ışığına maruz kalmadığından klima kullanımını da minimuma indirmiş olursunuz.

 

Debriyaj ve Fren Pedalları

Seyir halindeyken ayağınızı debriyaj ve fren pedallarının üzerinde bulundurmak fren kavramasının ve debriyaj balatasının zamanından önce aşınmasına sebep olarak yakıt tüketimini arttırır.

 

Bacakvar.com’u Tercih Edin

Yük ya da yolcu taşıması için kullandığınız araçlarınız varsa yakıt tasarrufu yapabilmek için bacakvar.com’u kullanarak dönüş yolunuzu da kâra çevirin. Yük ya da yolcularınız için kullanmak isterseniz sistemden size uygun güzergah ve tarihteki araçları arayın. Ticari hayatınızda sizi bir adım öne çıkaracak uygulama ile ilgili daha fazla bilgi için www.bacakvar.com tıklayınız.